ОЗЕРО НИЖНІЙ ТЕЛЬБІН

nizny-telbin

Площа – 6,7 га

Довжина – 800 м

Ширина – 115 м

Тельбін – великий дніпровський меандр, який починався оз. Святище (озеро присутнє на мапах починаючи з 60-90-х рр. ХІХ ст.), проходив озеро Тельбін та на північ від сіл Осокорки та Позняки у острова Верби вливався до Дніпра, на південь від Микільської Слобідки виходила на лівий берег Наводницька переправа і знаходилася розвилка доріг на Бориспіль та Бровари – Петербург.

Давніше під Тельбіном напевне розуміли більш широке поняття ніж те яке закріпилося за ним на поч. ХХ ст. (фрагмент лівобережної стариці від Микільської Слобідки до Позняків). Імовірно в це поняття вкладали той же сенс, що в літописні часи в поняття Золоча. Принаймні так його називає в  ХІХ ст. на своєму плані землемір Сноєвський. Як і вся система проток Тельбін фігурує на рукописній карті Київщини 40-х років ХVІІ ст. Вперше озеро згадується (під назвою «Тербін») в грамоті царів Іоанна і Петра Олексійовичів від 1694 року. У XVIII столітті на берегах озера було засновано поселення Кухмістерська Слобідка. «Оз. Тельбинь» фігурує майже на всіх планах   ХІХ ст.-поч. ХХ ст. Наприкінці XIX століття озеро Тельбін в своїй північній частині закінчувалося далеко на Русанівці, зараз від Тельбіна залишилося лише 40 % його колишньої акваторії. Сучасна річка Дарниця є залишками колишнього Тельбіна.

В 1870 р. озеро Тельбін було розсічено залізничною колією. Згодом стариця була повністю засипана при гідронамиві тутешніх житлових районів. Залишком колишньої стариці є лише болітце Сірої Чаплі між залізничними коліями поміж станціями Дарниця та Київська Русанівка. Натомість, на місці нижньої частини вихідного Тельбіну виникла низка кар’єрних озер. Сучасні ж штучні озера Тельбін та Нижній Тельбін з давньою старицею не мають нічого спільного окрім назви.

В 1892 р. воно згадується як «озеро и речка в Остерском уезде, вблизи левого берега Днепра у Позняков»:

«Telbin rzeka ob. Terbin, Terbin albo Telbin rzeka i jezioro, w pow. Osterskim gub. Czernihowskiej, w poblizu lewego brzegu Dniepru, w poblizu siola Poźniaki. Rzeka Terbin przybera strugie Pozniakowke (приймає протоку Позняківку – авт.)» (Slownik.., 1892; Смаль, 2002).

Згідно з однією з версій, озеро Тельбін має таку назву, бо в ньому часто плавали нутрощі забитих тварин — тельбухи, які скидалися в озеро з місцевої бойні. За озером розташовувалася невелика Слобідка-хутір Зательбін Березняк на п’ять дворів, що й дала назву жилому масиву. У 2017 році на озері було встановлено й запущено систему аерації, яка насичує киснем воду і очищає її.

Озеро Нижній Тельбін створено як відстійник вод Північно-Дарницького меліораційного каналу у 1950-х рр. Озеро колись при повенях сполучалося з Дніпром, а тепер повністю ізольоване.

 Водойма за якісними властивостями води, донних відкладів та рослинності відноситься до стабільно забрудненої промисловими відходами. Забруднюючі речовини у Нижній Тельбін були привнесені стічними водами Дарницького меліоканалу з Дніпровсько-Деснянської промзони. Не зважаючи на те, що після 1990 року деякі підприємства припинили чи перепрофілювали свою діяльність, дані опробування води, мулу та рослинності свідчать, що забруднення у водоймі зберігається на дуже небезпечному рівні та загрожує природному середовищу. В цілому вода має нормальну мінералізацію (0,1-0,5 мг/л), помірно жорстка (5,0-5,5), помірно лужна (7,2-8,0), за типом вода гідрокарбонатно-хлоридно-сульфатно-кальцієво-натрієво-магнієва. За хімічним складом вода в озері гідрокарбонатно-сульфатно-хлоридно-кальцієво-натрієвомагнієва, перевищення рівнів забруднення води спостерігається по важких металах (барій – 5 ГДК, свинець – до 3,5 ГДК, марганець – до 8,3 ГДК, титан – до 7,7 ГДК). Крім того спостерігаються стабільні значні перевищення ГДК забруднення донних відкладів, наприклад, по свинцю до 100 ГДК. За якісними властивостями води, донних відкладів та рослинності водойму можна віднести до стабільно забрудненої з усіма рисами промислового забруднення, а рівень забруднення свідчить про тривалий і стійкий характер. Такий висновок можна зробити ще й тому, що КП «Плесо» у 2000 році проводило дослідження даної водойми та результати є тотожними. Вода водойми по складу та рівню забруднення мало схожа на природну. Водойма повністю вичерпала природні властивості до відновлення. Санітарно-гігієнічний стан водойми та прибережних захисних смуг незадовільний. Береги роками перетворювалися у несанкціоновані звалища побутового та будівельного сміття, що викликає вторинне забруднення. Водойма Нижній Тельбін не відповідає вимогам до водойм II категорії водокористування, не може бути призначеною для культурно-побутового використання й тим більш для рекреаційного. Дана водойма викликає занепокоєння ще й тому, що вона безпосередньо має зв’язок із Дніпром.

У 2018 р. тут зафіксовано червонокнижну чепуру малу (Egretta garzetta), а 2019 р. – червонокнижного гоголя (Bucephala clangula). Зважаючи на значну ландшафтно-екологічну цінність озера, воно має бути оголошене заказником.

https://www.myslenedrevo.com.ua/uk/Sci/Kyiv/Islands/kyiv-dnipro-conservation/projected-spas/nizny-telbin-kyiv.html

Психологічний тренінг «Як зменшити стрес»

Стрес і тривога є звичним явищем для багатьох людей, особливо в умовах війни. Та навіть у мирний час багато людей щодня стикаються зі стресом: робота, сімейні негаразди, проблеми зі здоров’ям, фінансові зобов’язання, тощо. Сам по собі стрес – це емоційна

Презентація книги «Киевские купцы» Аркадія Третьякова в бібліотеці ім. Миколи Руденка

Сьогодні в бібліотеці ім. Миколи Руденка, в рамках Києвознавчого Проєкту «Невідомі сторінки історії рідного міста», відбулась друга зустріч з відомим краєзнавцем, знаним дослідником історії Києва, автором серії книжок про минуле нашої столиці – Аркадієм Третьяковим. В ході заходу Аркадій Павлович

Творчий звітний концерт вихованців викладача Дитячої школи мистецтв №4 Наталії Яременко в Мистецькій галереї бібліотеки ім. Миколи Руденка

Справжнім парадом талантів став творчий звітний концерт вихованців викладача Дитячої школи мистецтв №4 Наталії Яременко в Мистецькій галереї бібліотеки ім. Миколи Руденка. Це важлива подія для юних музикантів та їх викладача, шлях до якої лежить через велику працю і наполегливість,

Психологічний тренінг «Самодопомога»

Усі ми живемо в постійному стресі та регулярно стикаємось із травматичними ситуаціями, до яких не зажди готові. У такі критичні моменти психологи рекомендують певні техніки, як фізіологічного, так і психологічного характеру. Тривалий гострий стрес черпає ресурси з «внутрішніх систем» організму

Надішліть нам повідомлення