Календар дат і подій «Реформації – 500»

На виконання Указу Президента України «Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації» (Указ від 26.08.2016 № 357/2016

Пропонуємо Вашій увазі Календар дат і подій «Реформації – 500», де Ви зможете ознайомитися з основними датами та подіями, які розвинули могутній християнський церковно-релігійний, духовно-суспільний і політичний рух оновлення у країнах Західної та Центральної Європи в XVI ст., які змінили хід історії і дали поштовх подальшому розвитку – появі нових світоглядів, які стали ще одним щаблем становлення не тільки сучасної Європи, але й усього світу.

Календар дат і подій 

У 2017 році весь світ відзначатиме 500-ту річницю Реформації. Важливість цього історичного процесу підкреслює масштаб святкування. Воно відбувається не лише в Німеччині, де почався реформаційний рух, але й в інших країнах Європи, Північної та Південної Америки, Азії та Тихоокеанського регіону, та навіть Африки. На державному рівні Реформацію святкуватимуть і в Україні. 

Реформація торкнулася не лише суто релігійних питань. Вона вплинула на багато сфер суспільного життя, і наслідки Реформації ми можемо відчути сьогодні. Можна сміливо сказати, що цивілізації, яка зараз існує, могло б і не бути, якщо б реформаційний рух не розпочався або зазнав поразки. Щоб зрозуміти справжній влив Реформації, треба заглибитися в її історичні корені.  

РЕФОРМАЦІЯ В ЄВРОПІ 

31 жовтня 1517 р.  Початок Реформації пов’язують з виступом Мартіна Лютера проти торгівлі папськими індульгенціями. Прибив  на двері каплиці Віттенберзького замку список із 95 тезами, де засудив торгівлю індульгенціями. 

У першій половині XVI ст. лютеранство поширилося у князівствах Північної Німеччини — Пруссії, Браденбурзі, Саксонії, Сілезії, Вюртемберзі, Гессені. Офіційною релігією його визнали у Данії, Швеції, Норвегії, Фінляндії і в прибалтійських землях. 

Кальвінізм здобув у Європі та світі в цілому навіть більше прихильників ніж лютеранство. Кальвінізм поширився у Сполучених провінціях Нідерландів, Швейцарському Союзі і деяких з німецьких князівств. Чимало його прихильників було в Польщі та Угорщині. Кальвіністами були пресвітеріани Шотландії, пуритани Англії і гугеноти Франції. Рятуючись від переслідувань англійські пуритани переселялися до Північної Америки,  поширюючи  кальвінізм за межами Європи.

З 1521 р. в Нідерландах стали видаватися особливі закони – «плакати»  – проти єретиків, був заснований трибунал інквізиції. 

1524-1526 pp.  Під ідейними гаслами Реформації проходили Селянська війна в Німеччині, Нідерландська і Англійська революції.  

У червні 1524 р. починаються заворушення, війна охопила Південно-Західну та Середню Німеччину. 

Наприкінці 1524 р. Томас Мюнцер пише «Статейний лист», який проголошує необхідність передання влади народу. 

У березні 1525 р. повстанці Франконії та Саксонії висувають свою програму – «12 статей», яка містила більш помірковані вимоги: скасування особистої залежності та церковної десятини, зменшення оброку та панщини, справедливий суд тощо. Бюргери та рицарі викладають свої вимоги у «Гейльбронській програмі», яка була направлена на створення централізованої держави та захисту прав буржуазії. Повстання охоплювало дедалі більше земель Німеччини, загалом у ньому взяло участь близько 200 тис. осіб. Повстанці захоплювали замки та монастирі, вбивали феодалів та священиків. Зібравши численну армію, князі почали придушувати повстання. 

У травні 1525 р. повстанці були розгромлені в битві при Беблінгемі та поблизу Франкенгаузена. Томас Мюнцер був страчений.

1527-1598 рр. Іспанський король Пилип ІІ  увів у Нідерландах інквізицію й нещадно переслідував єретиків. Все це викликало хвилювання в країні. У містах відбуваються збройні зіткнення з іспанськими завойовниками. 

У 1529 р. на засіданні рейхстагу у Шпаєрі представники католицької церкви спробували повернути старі порядки в охоплені Реформацією землі, але п’ятеро князів і 14 міст, які були прихильниками Реформації, склали протест, у якому відмовилися підкорятися рішенню більшості. Відтоді прихильників ідей Реформації (Мартіна Лютера) стали називати протестантами, а лютеранську церкву – протестантською.

Наприкінці 30-х рр.  дедалі більшої популярності в країні набуває кальвінізм. За правління короля Франциска І (1515-1547 рр.) у Франції стали поширюватися реформаційні ідеї. Французьких кальвіністів називали гугенотами. 

1534 р. Поширення ідей Реформації в Англії спричинило виникнення англіканської церкви. Відповідно до «Акту супрематії»  її очолював король Генріх VIII Тюдор.

1534-1535 р. Після масових народних виступів в Нідерландах переслідування єретиків стають особливо жорстокими. 

1546-1547 рр. Шмалькальденська війна  – війна між імператором Карлом V і протестантами Шмалькальденського союзу (оборонний союз німецьких протестантських князів і міст проти релігійної політики імператора Карла V), перший масштабний збройний конфлікт між католиками і протестантами. 

1555 р.  Підписання Аугсбурзького релігійного миру. 

Протистояння переросло у війну, яка тривала близько десяти років. У місті Аугсбурзі на засіданні рейхстагу було укладено релігійний мир між німецькими князями та імператором Карлом V. Цей мир проголошував рівноправ’я католиків і протестантів. Право визначати релігію у своїх володіннях дістали князі, а піддані мусили дотримуватися тієї віри, яку сповідував князь, тобто діяв принцип «Чия влада, того й віра». 

До 1560 р. їх чисельність зростала, водночас зростала напруга у  відносинах між протестантами і католиками Франції. 

1 березня 1562 р.   стала різанина гугенотів у місті Вассі, влаштована герцогом Франсуа де Гізом Впродовж наступних років у ході війни чергувалися мирні періоди і збройні конфлікти. 

У 1562-1598 рр. Францію охопили релігійні громадянські війни. 

У серпні 1566 р. спалахнуло народне повстанняіконоборців, у Нідерландах почалася буржуазна революція. Спроби Пилипа ІІ стратами й звірствами з опір нідерландського народу не зломили його волю до боротьби. 

В 1566 р Рядове дворянство Нідерландов створило союз «Угода» («Компроміс»). висунув намісниці петицію з викладом своїх вимог. Союз дворян почав переговори з кальвіністськими общинами про спільні дії і 10 серпня 1566 р. районі міст Хондсхоте, Армант‘єра почалось повстання, назване іконоборським. Воно поширилось на 12 із 17 провінцій. 5,5 тис. церков були пограбовані і спустошені. Повсталі нищили ікони, скульптури святих. У ряді міст повстанці знищили церковні і монастирські поземельні грамоти, розганяли монахів.

1572 р. загальне повстання у північних провінціях Нідерландів. 

23-24 серпня 1572 р.  Під час Варфоломіївської ночі у Парижі було вбито понад 3 тис. гугенотів. Протягом двох наступних тижнів після цього по всій Франції було винищено близько 30 тис. гугенотів. 

1576 р. революційні події у південних провінціях Нідерландів. 

6 січня 1579 р. у місті Аррас було підписано Утрехтську унію за якою вони визнавали суверенітет Філіппа ІІ і католицизм як єдину дозволену релігію.

Другу половину XVI ст. в історії Англії називають «єлизаветинською епохою»» Донька Анни Болейн і Генріха VIII Єлизавета І (1558-1603 рр.) завершила формування англіканської церкви. За її правління остаточно перетворилася на англійську колонію Ірландія.

Краєзнавчий екскурс «Київський Париж – вулиця Архітектора Городецького» бібліотеки ім. А. Чехова.

Перший в цьому році краєзнавчий екскурс з циклу «Київ: вулиці, будинки, долі…» був присвячений вулиці Архітектора Городецького. Завідувач бібліотеки ім. А. Чехова Вікторія Шарафаненко запропонувала захоплюючу віртуальну прогулянку однією з найкрасивіших вулиць Києва, яка зберегла шарм старого міста й до

Бібліотечний урок «Щастя поряд – ось воно, книгою звемо його»  в бібліотеці №117 для дітей.

Напередодні шкільних канікул в бібліотеці №117 для дітей відбувся бібліотечний урок «Щастя поряд – ось воно, книгою звемо його». Бібліотекар Світлана Кутакова розповіла учням 6-і класу СЗШ №316 про те, що саме книга надає безліч можливостей для набуття знань, духовного

Психологічний тренінг «Емоційний інтелект або емоційна грамотність».

Про емоційний інтелект йшлося на черговому психологічному тренінгу проєкту «Середа з психологом». Сьогодні разом з психологом ЦРБ ім. В. Стуса Альоною Лук’яненко вчилися розпізнавати емоційний стан, визнавати негативні і позитивні почуття та керувати власними емоціями. Її професійні поради, цікаві техніки

Вечір поетичного настрою «На крилах поезії» в бібліотеці ім. С. Руданського.

Всесвітній день поезії – чудова нагода доторкнутися до величезної скарбниці українського поетичного слова та чарівної музики. Для шанувальників поезії в бібліотеці ім. С. Руданського відбувся вечір поетичного настрою «На крилах поезії», в ході якого звучали вірші славетних українських поетів й

Надішліть нам повідомлення